Zaloguj | Załóż konto

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca w Żywcu

Z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) oraz w celu podnoszenia świadomości społecznej o problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK) został zorganizowany przez Fundację K2 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”.

Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej osobie u której wystąpiło nagłe i niespodziewane Nagłe Zatrzymanie Krążenia.

16 października 2013 roku akcja ta objęła młodzież I LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. To właśnie osoby w młodym wieku były głównymi adresatami tej akcji, gdyż to w nich jest nadzieja na poprawę przeżywalności w pozaszpitalnym NZK w przyszłości.

W ramach działań prowadzonych w szkole przeprowadzono mini kursy Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej, które miały za zadanie uświadomić i nauczyć młodzież zasad RKO. Uczniowie mieli możliwość przećwiczenia RKO na trzech rodzajach fantomów do nauki RKO: dorosłego, dziecka oraz niemowlęcia. Zajęcia odbywały się pod czujnym okiem instruktorów Fundacji K2. W ciągu 6 godzin zegarowych udało się nam przeszkolić 468 uczniów w wieku 16-18 lat. Przy obsłudze 14 stanowisk z fantomami do nauki RKO pracowało 18 wolontariuszy ze szkolnej grupy medycznej oraz instruktor Aleksander Pietryka i ratownik medyczny Agnieszka Pawlus z Fundacji K2 w Żywcu. Nauczyciel Edukacji Dla Bezpieczeństwa p. Adrian Midor odpowiadał za sprawny przebieg akcji i koordynował działania związane z Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca.

Szkolenie z praktycznego prowadzenia RKO jest bardzo ważne i powinno być prowadzone jak najczęściej ponieważ każdego roku u około 40 000 Polaków występuje nagłe i niespodziewane Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK). Do większości tych zdarzeń dochodzi poza szpitalem. Nagłe Zatrzymanie Krążenia poza szpitalem może zdarzyć się dosłownie wszędzie, na przykład na ulicy, podczas wypoczynku nad jeziorem, ćwiczeń rekreacyjnych lub innego typu wysiłku fizycznego. Aktualnie mniej niż 1 osoba na 10 przeżywa to zdarzenie. Podjęcie Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Niestety na dzień dzisiejszy tylko w 1 przypadku na 5 zdarzeń pozaszpitalnego Nagłego Zatrzymania Krążenia podejmowana jest resuscytacja. Zwiększenie częstości podejmowania resuscytacji mogłaby uratować życie wielu ludzi. Niestety jedynie niewielki odsetek osób u których występuje Nagłe Zatrzymanie Krążenia poza szpitalem otrzymuje pomoc wystarczająco szybko, aby przeżyć.

Gdyby więcej osób było regularnie szkolonych w prowadzeniu resuscytacji to wtedy można by zredukować w sposób znaczny przypadki nagłych zgonów sercowych.

STATYSTYKI:
- Rocznie w całej Unii Europejskiej dochodzi do około 350 000 NZK.
- W ciągu roku w Polsce dochodzi do około 40 000 NZK.
- Około 10 minut zajmuje w mieście dotarcie służbom ratunkowym do osoby poszkodowanej.
- Około 15 minut zajmuje dotarcie poza miastem służbom ratunkowym do osoby poszkodowanej.
- Około 7-10 minut od Nagłego Zatrzymania Krążenia bez prowadzonej w sposób prawidłowy Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej i defibrylacji następuje zgon osoby poszkodowanej.

18 październik 2013

Wybrane wiadomości z podobnego okresu - Archiwum

W niedzielę (27 października) przy klasztorze Ojców Dominikanów w Korbielowie odbył się niecodzienny piknik rodzinny w ramach projektu „Na dobry(...)
relacja z wykładu "Czy Janusz Korczak może pomóc w rozwiązaniu problemów wychowawczych dzieci i młodzieży?" Bez pogodnego, pełnego dziecięctwa(...)
Gmina Jasienica wzbogaciła się ostatnio o nowy sportowy obiekt. W środę 23 października uroczyście oddano do użytku nowe wielofunkcyjne boisko(...)
5-6 października 2013 roku w Gilowicach odbył się 2 kurs Instruktorów Nordic Walking. Celem tego kursu było wykształcenie profesjonalnej kadry instruktorskiej,(...)
Z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) oraz w celu podnoszenia świadomości społecznej o problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK)(...)
LGD Ziemia Bielska i Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza serdecznie zapraszają do udziału w wyjątkowej podróży w czasie: „Powrót do przeszłości”(...)
Jak poprawić naszą widoczność na drodze po zmroku? Jakich zasad należy przestrzegać, gdy idziemy nieoświetloną drogą? To tylko niektóre z zagadnień,(...)
Szczypiorniak znowu porządzi na Podbeskidziu! Po wakacyjnej przerwie powraca Podbeskidzka Liga Amatorska Piłki Ręcznej Dziewcząt. Będzie więcej(...)