Zaloguj | Załóż konto

Czy wiesz czym oddychamy?

www.wikipedia.org

Wczorajsze (09.11.2011) wydanie wiadomości podało, że powietrze na śląsku jest w katastrofalnym stanie. Dopuszczalne normy stężenia CO2 w powietrzu zostały w Zabrzu przekroczone 400 razy!! Ale co to ma wspólnego z Żywcem? Odpowiedź poniżej.

    Niestety dla nas, prowadząca wiadomości podała, że innym miastem gdzie normy przekroczone zostały kilkadziesiąt razy, jest Żywiec.

   Specyficzne położenie naszego miasta, które wokół otoczone jest górami, sprawia, że powietrze nad Żywcem jest bardzo zanieczyszczone, z kilku względów. Przede wszystkim zaczął się okres grzewczy, a co za tym idzie wielu żywczaków, wrzuca do pieca to co powinno znaleźć się w koszu. Palimy śmieciami, odpadami, torbami foliowymi, sądząc, że nikomu wielkiej krzywdy nie robimy, ale efekt skali robi swoje. Niestety wciąż edukacja ekologiczna jest niedostateczna. Poza tym bardzo dobra pogoda i utrzymujące się dodatnie temperatury, brak wiatru sprawiają, że wystarczy wyjść na "Mały Grojec", żeby zobaczyć jak wygląda smog siarkowy (inaczej smog londyński, to właśnie w Londynie w latach 50-tych po raz pierwszy zauważono to zjawisko w powietrzu nad miastem). Jako ciekawostkę podam, że słowo SMOG jest zbitką angielskich słów smoke - dym i fog - mgła.
      Całkiem niedawno w wielu miejscach w Żywcu pojawiły się tzw. wlepki - małe nalepki z napisem "Ja Kocham Żywiec - nie palę śmieci, a TY?" była to akcja m.in. Żywieckiej Fundacji Rozwoju. Warto wlepić ją przy piecu w domowej kotłowni, niech zobaczą ją nasi rodzice, dziadkowie i uświadomią sobie, że paląc śmieci trują własne dzieci i wnuki.

      Kilkaset tysięcy lub kilka milionów oglądało wczoraj główne wydanie
wiadomości, pewnie wielu z nich zdziwił fakt, że Żywiec należy do tej grupy miast na Śląsku, nad którym powietrze jest bardzo zanieczyszczone.Zatem niech każdy z nas zacznie zmieniać świadomość ekologiczną od siebie i swoich rodzin, rozmawiajmy o ekologii, bo jak mawiał pewien znany Pan z telewizji: "warto rozmawiać".

Zmieńmy powietrze, którym oddychamy, w dużej mierze zależy to od nas.